Windows 10

Windows 10
Verzija Windows NT operativnog sistema
Slika ekrana sistema Windows 10; prikazuje radnu površinu, traku zadataka, centar za obavještenja i Start meni
RazvijateljMicrosoft
Pušten u
proizvodnju
15. jula 2015.
Opća
dostupnost
29. jula 2015.
Najnovija
stabilna verzija
10.0.10240 / {15. jula 2015.
Najnovija
testna verzija
10.0.14936 / 21. septembar 2016.
Metoda
ažuriranja
Windows Update, Windows Store, Windows Server Update Services, Peer to Peer (P2P)[1]
Podržane
platforme
IA-32, x64, ARMv7
Vrsta kernelaHibridni (Windows NT)
PrethodnikWindows 8.1 (2013)
Službeni veb-sajtwww.microsoft.com
Stanje podrške
  • Standardna podrška do 13. oktobra 2020.
  • Proširena podrška do 14. oktobra 2025.[2]

Windows 10 je operativni sistem za lične računare kog objavljuje Microsoft u sklopu Windows NT porodice operativnih sistema. Službeno je prikazan u septembru 2014. nakon kratke demonstracije na Build konferenciji 2014, nakon čega ulazi u fazu beta testiranja sve od oktobra 2014. pa do objavljivanja sistema 29. jula 2015,[3] odnosno objave za količinsko licenciranje 1. augusta 2015. Kako bi poradili na što bržim usvajanjem sistema, Microsoft je objavio da će Windows 10 biti dostupan kao besplatna nadogradnja korisnicima koji imaju originalna izdanja sistema Windows 7 i Windows 8.1.

Sistem pruža ono što Microsoft zove "univerzalnom" aplikacijskom arhitekturom. Ovaj sistem nadovezuje se na, i poboljšava ranije Metro aplikacije, te se aplikacije mogu dizajnirati sa skoro identičnim kôdom širom Microsoftovih porodica proizvoda poput računara, tableta, pametnih telefona, ugrađenih sistema, konzole Xbox One, Surface Huba i HoloLensa. Korisnički interfejs sistema prerađen je za lakše prebacivanje s interfejsa orijentiranom korištenju miša i dodirivanju ekrana zavisno od tog koji od ova dva ulazna uređaja je dostupan korisniku. Ovo je upečatljivo na uređajima koji se ponašaju kao tablet računari i kao laptopi istovremeno. Oba interfejsa sadrže ažurirani Startni meni koji kombinira klasični dizajn sistema Windows 7 i live tile-ove sa sistema Windows 8 i 8.1. Windows 10 također sadrži novu mogućnost za virtualno upravljanje radnim površinama pod imenom "Task View" (bosanski: Pregled zadataka), preglednik Microsoft Edge te druge nove ili ažurirane aplikacije, integriranu podršku za prijavu putem otiska prsta i prepoznavanja lica, nove sigurnosne mogućnosti za preduzeća kao i DirectX 12 i WDDM 2.0 za poboljšanje grafičkih mogućnosti operativnog sistema, pogotovo za videoigre.

Microsoft je opisao Windows 10 kao "operativni sistem pružen kao usluga" u smislu da će za njega pružati ažuriranja koja će sadržavati nove mogućnosti i funkcije. Tokom dugotrajnog razdoblja podrške, preduzeća će moći sporije ažurirati na nekritična ažuriranja poput sigurnosnih prepravki. Izvršni potpredsjednik Microsoftove grupe za Windows i druge uređaje, Terry Myerson, tvrdi da je cilj ovog modela smanjenje fragmentacije Windows platforme jer Microsoft planira da nakon dvije do tri godine, Windows 10 bude instaliran na barem milijardu uređaja.[4]

Sistem je većinom dobio pozitivne kritike nakon prvobitne objave u julu 2015; kritičari su pohvalili Microsoftovu odluku da umanji značaj dodirnih korisničkih elemenata koje su predstavili u sistemu Windows 8 (uključujući značaj aplikacija preko cijelog ekrana i Startnog ekrana) na sistemima gdje dodir nije dostupan kao način korištenja. Ovo je učinjeno kako bi Windows 10 bio što sličniji ranijim verzijama Windowsa, dok je dodirni način korištenja sistema Windows 10 prvobitno samo sadržavao nazatke u odnosu na korisnički interfejs sistema Windows 8 i 8.1. Kritičari su također pohvalili bolji predinstalirani softver u odnosu na 8.1, integraciju mogućnosti Xbox Live sa Xbox platforme, funkcije i mogućnosti lične pomoćnice Cortane kao i zamjena preglednika Internet Explorer s Microsoft Edgeom, mada je novi preglednik također dobio kritike da nije završen i da ne sadrži dovoljno mogućnosti u odnosu na druge preglednike.

Također je dobio kritike zbog ograničavanja korisničkih mogućnosti promjena različitih postavka; naprimjer, Windows Update automatski instalira ažuriranja i više ne pruža korisnicima mogućnost da izaberu koja ažuriranja žele instalirati, dok jedino Pro izdanje sistema Windows 10 može "odgoditi" instalaciju "nadogradnji" za operativni sistem. Drugi kritičari i zagovornici doveli su u pitanje i privatnost korisnikâ jer predodređene postavke sistema zahtijevaju od korisnika prijenos nekih korisničkih podataka Microsoftu i njegovim partnerima. Microsoft je također primio kritike zbog načina distribucije sistema Windows 10; naprimjer, zbog automatskog preuzimanja instalacijskih datoteka na računare korisnika koji na to nisu izričito pristali.

  1. ^ Antony Leather (16. 3. 2015). "Windows 10 To Use BitTorrent-Style P2P To Deliver Updates". Forbes. Pristupljeno 2. 7. 2015.
  2. ^ "Windows lifecycle fact sheet – Windows Help". Microsoft. Pristupljeno 11. 11. 2015.
  3. ^ "Hello World: Windows 10 Available on July 29". windows.com. 1. 6. 2015. Pristupljeno 2. 6. 2015.
  4. ^ Bott, Ed. "Microsoft's big Windows 10 goal: one billion or bust". ZDNet. CBS Interactive. Pristupljeno 11. 11. 2015.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy